Radio Vallis Aurea - Požega (logo)

rva.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Više o ovome možete pročitati ovdje . Nastavkom pregleda web stranice rva.hr slažete se s korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice rva.hr kliknite na "Slažem se".

slažem se

Radio Vallis Aurea

90,2 MHz 96,7 MHz

Live stream slušajte nas online

Školsko zvono: Zašto se cijepiti protiv HPV-a i nadilaze li dobrobiti rizike cijepljenja?

Školsko zvono: Zašto se cijepiti protiv HPV-a i nadilaze li dobrobiti rizike cijepljenja?

Svi koji se žele besplatno cijepiti tu odluku trebaju donijeti, ako su stariji od 25 godina, do kraja ovog mjeseca, a svi ostali, do kraja kalendarske godine. Iza toga cjepivo je besplatno, samo sukladno programu za učenike i učenice osmih razreda osnovne škole od sljedeće školske godine.

Autor: Magdalena Saveski
Fotografija: Magdalena Saveski
Datum:
Broj pregleda: 2305

U Školskom zvonu govorili smo o cijepljenju protiv HPV infekcije, koje je do kraja ove godine potpuno besplatno. Poseban naglasak je na školskoj populaciji odnosno osobama od 9 do 25 godina. Od iduće školske godine pravo na besplatno cijepljenje imat će samo djevojčice i dječaci u 8. razredu osnovne škole, dok će svi drugi cjepivo plaćati. Što je HPV infekcija, kako se prenosi, zašto se cijepiti i ima li razloga za strah od neželjenih i opasnih nuspojava, odgovorili su nam specijalistica školske medicine dr. Ivana Pavić, specijalistica javnog zdravstva, dr. Jasmina Kovačević i specijalista epidemiolog dr. Ante Vitalija.


Što je HPV?

Ante Vitalija: HPV, odnosno HPV infekcija je genitalna infekcija koja je spolno prenosiva bolest uzrokovana humanim papiloma virusom. Ime se odnosi na preko sto tipova virusa od kojih su 30 spolno prenosivi.

Znači prenosi se spolnim putem isključivo?

Ante Vitalija: Tako je. Do HPV infekcije dolazi kod genitalnog kontakta s osobom koja je inficirana HPV-om. I svaka onda dalje osoba može biti nosilac odnosno prenosilac HPV infekcije, ovisno radili se o muškarcima ili ženama.

Što sve uzrokuje HPV virus ?

Ante Vitalija: Većina ljudi koji su bili u kontaktu i dobili HPV virus, neće imati simptome. Međutim virus ostaje živjeti u stanicama kože ili sluznice i na njima može izazvati kod određenog broja ljudi promjene. Bilo da su vanjske manifestne promjene u obliku kondiloma ili promjena na vratu maternice, vanjskom spolovilu, odnosno na anogenitalnoj regiji. Danas su sve rjeđe te genitalne promjene ili analni karcinomi.

Koja dobna skupina je najugroženija?

Ivana Pavić: Posebno ugrožena populacija su adolescenti i mlađe odrasle osobe do 25 godina. Zato što adolescenti sami zbog karakteristike adolescencije koja uključuje sklonost rizičnim ponašanjima i neprepoznavanjima rizika. Znači to je skupina koja stupa ranije u spolne odnose, imaju nezaštićene spolne odnose, a to su sve rizici za razvoj spolno prenosivih bolesti koje mogu ostaviti trajne posljedice za kasnije.

Do koje dobi je najbolje obaviti cijepljenje?

Ivana Pavić: Cijepljenje je najbolje obaviti prije stupanja u spolne odnose. Kod nas u Hrvatskoj prema svim dosadašnjim ispitivanjima prosječna dob stupanja u spolne odnose za oba spola je oko 17. godine, a za dječake se smatra čak i godinu dana kasnije. Postoji također istraživanje koje se bave proučavanjem zdravstvenog ponašanja učenika koje obuhvaća populaciju djece od 15 godina. To su velika međunarodna ispitivanja u kojima je Hrvatska također dio. Zadnji podaci objavljeni ove godine za 2013./2014. gdje su ispitivana djeca od 15 godina, pokazuju da je u Hrvatskoj 21% dječaka u dobi od 15 godina imalo spolne odnose, do je postotak djevojčica nešto manji i iznosi 6%. Najbitnije je cijepiti se prije stupanja u spolne odnose zato što je dokazan bolji imuni odgovor i stvaranje protutijela. Znači prije samog kontakta organizma s virusom.

Kako se ono provodi, do kada se djeca mogu besplatno cijepiti i gdje se mogu javiti?

Ivana Pavić: Cijepljenje se provodi za djecu u dobi od 9 do 25 godina. Djeca se mogu cijepiti besplatno do kraja ove godine. Svaka škola, ima svog liječnika školske medicine kojem se može obratiti u Županijsku 9, svi imaju kontakte telefona. Mi smo podijelili informirane pristanke u školama za sada učenicima osmih i prvih razreda srednje škole. Od sljedeće školske godine bit će samo besplatna cijepljena dostupna za djecu koja pohađaju osmi razred, a sada je dostupno za svu djecu od 9 do 25 godina. Svi imaju informirani pristanak, za maloljetnu djecu roditelji potpisuju, a punoljetne osobe mogu pristupiti same na cijepljenje.

Cijepljenje je dobrovoljno i nije obavezno?

Ivana Pavić: Tako je, od svih stručnih društava je preporučeno, ali je neobavezno. Dakle uz napomenu, cijepiti se mogu besplatno! Do kraja ovoga mjeseca mogu započeti cijepljenje i osobe koje su starije od 25 godina, s tim da se oni ne javljaju svojim školskim liječnicima nego se javljaju ili svojim izabranim liječnicima obiteljske medicine, ili ginekolozima, ili u Službu za epidemiologiju našem kolegi Vitaliji.

Kojim cjepivom se cijepe djeca?

Ante Vitalija: Postoji dvovalentno cjepivo i četverovalentno cjepivo. Četverovalentno cjepivo je cjepivo protiv četiri najčešća tipa virusa, to su 6,11, 16,18 koji uzrokuju najviše promjena. Bilo da se radi o kondilomima, bilo da se radi o promjenama na vratu maternice. To su virusi niskog i virusi visokog rizika. Trenutno u Zavodu imamo dostatnu količinu, skoro oko 200 doza četverovalentnog cjepiva i još jednom naglašavam, i to cjepivo protiv HPV-a spada u neobavezna, a preporučljiva cijepljenja. Još bi naglasio jednu stvar, a to je da samo cijepljenje ne uklanja rizik od same bolesti, ali ga svakako smanjuje.

Koliko su djelotvorna dostupna cjepiva?

Ante Vitalija: Cjepiva su prema autorima i prema kliničkim ispitivanjima jako djelotvorna, gotovo sto posto učinkovita u prevenciji stanja koji ovi tipovi HPV-a uzrokuju.

Kakav je odaziv cijepljenju odnosno koliko roditelja potpiše pristanak za cijepljenje svog djeteta ?

Ante Vitalija: U proteklom periodu, odnosno razdoblju 2009./2010. smo imali jedno pilot cijepljenje, odnosno tada to cijepljenje nije bilo besplatno nego su financirali gradovi i općine na području naše županije i imali smo populaciju učenica, samo 7.ih razreda, kada smo cijepili 133 učenice na području naše županije. Za sva ta cjepiva treba informirani pristanak roditelja, prije toga smo obavili upoznavanje, odnosno predavanja po školama, znači da su ti učenici i roditelji koji su mogli biti na predavanjima upoznati sam samom problematikom HPV-a, s posljedicama HPV-a, s naravno cjepivom i s cijepljenjem.

Zašto je cjepivo protiv HPV-a izazvalo toliku paranoju?

Ante Vitalija: Ja to ne bi nazvao paranojom, nego možda predrasudama o samom cijepljenju Nije to samo kod HPV cjepiva, to je i kod drugih cjepiva. Mislim da tu nema mjesta predrasudama. Ono što moramo znati i što bih uvijek naglašavao, to su znanstveno dokazane činjenice o samom cjepivu, o uspješnosti, djelotvornosti cjepiva i zapravo cijepljenja kao takvoga postupka u medicini koje je sigurno suzbilo najveći broj zaraznih bolesti.

Jesu li roditelji uopće ispravno informirani o svemu ovome?

Jasmina Kovačević: Ja bih rekla da se zapravo ne radi o ispravnom, nego o dostatnom informiranju. Postupak uvođenja novog cjepiva besplatno, na ovaj način koji je kod nas uveden od ove školske godine je zapravo jedan proces i sve to skupa, pogotovo u ovim područjima javnog zdravstva i epidemiologije treba promatrati kao proces. Tako da će i taj proces edukacije trajati. On je započeo početkom ove godine, sada intenzivirao kroz jesen s ovom mogućnošću besplatnog cijepljenja, ali zapravo da bismo dobili prave rezultate i dostatnu razinu informiranosti roditelja o cjepivu, a i djece i mladih, trebat će nam sasvim sigurno nekoliko godina. To nije slučaj samo kod ovog cjepiva, ova situacija je slična i kod drugih cjepiva, a uz to i nekih drugih javno zdravstvenih zahvata ili programa. Upoznati ste da postoje nacionalni programi ranog otkrivanja raka, ne postižu se preko noći odlični odazivi. Za sve treba vremena, trebalo nam je vremena i za to, tako da mi računamo da uz pravilan pristup i naše napore, a uz to otvorenost roditelja prema nama i za početak informacije njima da postoji mjesto gdje se mogu obratiti i da će to ići u pravom smjeru mi ćemo doći sasvim sigurno do neke željene razine.

Ante Vitalija: S obzirom na naša iskustva do sada što se tiče cijepljenja, znači kod ove 133 djevojčice koje smo cijepili, smo proveli anketu u svezi eventualnih nuspojava koje bi se mogle pojaviti kod cijepljenja. To je ono što svi ističu prvi plan, koje su to nuspojave, koji su to subjektivni simptomi, koje su te učenice primijetile i imale. Jedino u jednom malom postotku su navele crvenilo i bolnost na mjestu aplikacije, jedna bezazlena nuspojava koja je česta kod većine cjepiva.

Protivnici cjepiva tvrde da uzrokuje brojne nuspojave od paralize, preko problema s vidom do epileptičkog napada, neplodnosti i smrt, dok zagovornice kažu da dobrobiti nadilaze rizike, teško je onda zamjeriti roditeljima što se teško odlučuju cijepiti svoju djecu?

Jasmina Kovačević: Tu vjerujem da ćemo svi imati nešto za prokomentirati, načelno, kolega je upravo prokomentirao što se tiče nuspojava, vezano uz HPV cjepivo, isto tako je to proširio na ostala cjepiva. To su najučestalije nuspojave, bolnost na mjestu uboda, crvenilo i eventualno oteklina. Sve što ste naveli su iznimno rijetke nuspojave i da dobrobiti cjepiva nadilaze takve nuspojave koje su izuzetno rijetke. Ono što je jako važno napomenuti i gdje nastaju pogreške u promišljanjima roditelja ili pogrešna informiranost. Jako je važno što vam je izvor informacija, zato pozivam i sve roditelje i sve mlade da na prvom mjestu odu i osobno razgovaraju sa svojim izabranim liječnicima ili nama tu u Zavodu kojima svakako mogu vjerovati. S druge strane google naš prijatelj, može biti i neprijatelj. Pazite na izvore informacija, dakle na prvom mjestu treba obratiti pozornost i informacije o ovakvim temama, o cjepivima, ali i o drugim pitanjima tražiti na službenim stranicama institucija države, dakle Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Ministarstvo zdravlja, drugi Zavodi, druge zdravstvene ustanove, a tek iza toga ići eventualno pogledati neke web stranice udruga, forume, mjesta gdje se iznose osoba iskustva pojedinaca, stvarno treba kod ovakvih stvari izbjegavati ili uzimati odgovore i komentare, činjenice tamo iznesene, s izuzetno veliko rezervom.

Ante Vitalija: Povukao bih paralelu još na ovo s obzirom na to da imamo cjepivo protiv hepatitisa B. Hepatitis B jedna bolest koja se na sličan način prenosi također spolnim putem i koji ne izaziva takvu famu do sada, zato što je u kalendaru cijepljenja u Hrvatskoj, to je od 99. u šestim razredima osnovne škole, od 2007. se djeca cijepe u rodilištima već protiv hepatitisa B, pa do današnjeg dana nije izvelo toliko kontroverze. Ovo je nešto što je novo, što je praktički u nekakvim koracima, i što bi zaživjelo, i što bi možda bi svi voljeli da to uđe u naš provedbeni kalendar cijepljenja kao obavezno redovito cjepivo.

Jasmina Kovačević: I to je ta razlika jer se postavlja pitanje zašto za ovo cjepivo treba informirani pristanak roditelja, dok za neka druga ne treba. Dakle razlika je u mjestu u kalendaru cijepljenja, dakle ovo je dobrovoljno cjepivo koje nije obavezno ali je besplatno za one koji se žele cijepiti, i iz istog razloga za maloljetne osobe treba informirani pristanak, dok za cjepiva koja su u obveznom kalendaru cijepljenja tako nešto nije potrebno.

Možda bi bilo zgodno da nam prokomentirate, kad smo kod cjepiva i odbijanja cijepljenja, iskustva, koliko takvih situacija ima i kako to izgleda, kako dišu ljudi oko nas po tom pitanju?

Ante Vitalija: Služba za epidemiologiju je na neki način služba odnosno stožer koji vodi brigu o procjeni broja cjepiva koja će doći u županiju, o distribuciji tog cjepiva svim cjepiteljima na terenu. To su sve ambulante obiteljske medicine, to su naše bolnice, rodilišta i naša školska medicina i sama naša Služba za epidemiologiju. Bitno nam je postići kolektivni imunitet, a ne samo individualni, nije nam cilj da imamo nekoliko osoba koje su cijepljenjem individualno zaštićene nego što veći broj populacije. Za sada sva cjepiva koja su obavezna u kalendaru cijepljena imamo vrlo visoke cijepne obuhvate, preko 95% su sva cjepiva koja su u kalendaru cijepljenja. Cilj nam je da ti cijepni obuhvati ostanu na tom visokom novu. Imamo pojedinačnih slučajeva, kada se ponekad pojave odbijanja cijepljenja ili se radi samo o odgođenom cijepljenu. Kod cijepljenja i kod cjepiva imamo određene trajne i privremene kontraindikacije, taj visok postotak koji teži prema 99% , zbog nekih privremenih kontraindikacija, nekakve bolesti djeteta, pa je to cijepljenje samo prolongirano za neko buduće izvjesno vrijeme do trajnih kontraindikacija ako bi se slučajno radilo o alergijskim reakcijama na komponente cjepiva. Za sada imamo pojedinačne slučajeve koji se javljaju i koji onda sami cjepitelji, bilo da su pedijatri, bilo da su liječnici obiteljske medicine, nakon razgovora, šalju ih k nama u epidemiološku službu gdje im pružimo sve potrebne informacije o samom cjepivu, o samom cijepljenju, što, kako, kad, zašto se cijepi, koje su prednosti toga, koji su možebitni nedostatci.

Kakve su statistike kada je u pitanju pojavnosti raka vrata maternice u našoj županiji?

Jasmina Kovačević: Što se tiče pojavnosti to su relativno mali brojevi, dakle na području naše županije godišnje oboli 5 do 10 žena, kako koje godine. Zadnji podaci za 2014. novooboljelih je 6 žena i u toj godini je jedna žena umrla od raka vrata maternice. Brojevi nisu veliki, ali kada govorimo o raku vrata maternice, to je rak koji je iznimno jednostavno dovoljno rano otkriti, u pitanju je jednostavna pretraga kod izabranog ginekologa, papa test, apsolutno sve žene djevojke, ja vjerujem i djevojčice su čule za papa test i znaju čemu on služi. Zapravo jako strašno i tužno da unatoč tako jednostavnom testu i jeftinom, bilo tko uopće oboli od raka maternice, s druge strane o smrti od raka vrata maternice mi stvarno više ne bismo trebali s ovakvim mogućnostima kakve medicina danas ima govoriti. Uz redovite papa testove u kombinaciji s dostupnim besplatnim cjepivom mi zapravo bismo trebali zaboraviti da postoji mogućnost da netko može umrijeti od raka vrata maternice. Iz tog razloga, kako bi se usustavilo i prije formiranja nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice odaziv žena na papa test bio je prilično visok, no išlo se za tim da se i pozove žene koji ne odlaze redovito ginekologu i podsjeti ih da trebaju napraviti papa test, pa je s tim ciljem 2012. započeo program. On je trenutačno u zastoju, odnosno reorganizaciji, dakle žene kroz proteklih par mjeseci ne dobivaju pozive, ali ih mi i ovim putem pozivamo da neovisno o pozivu odu i obave svoj papa test. To je ono što žene znaju, s tim da to ako imate nekoliko urednih papa testova, papa nalaza, može biti jednom u tri godine, kako je i predvidio nacionalni program. Kombinacija cjepiva i redoviti ginekoloških pregleda je ono što svaka žena treba za sebe imati na umu, Nije dovoljno kao što je rekao kolega, samo se cijepiti i biti miran, unatoč tome je izuzetno važno odlaziti na redoviti preglede i s druge strane, na prvom mjestu apel mladima na odgovorno spolno ponašanje.


Kako će dalje biti usmjerena kampanja Zavoda za javno zdravstvo kad su u pitanju javno zdravstvene akcije vezane za ovu temu?

Ante Vitalija: Stojimo na raspolaganju što se tiče informacija, Služba za školsku medicinu, služba za javno zdravstvo i Služba za epidemiologiju. Pozivamo zainteresirane učenike, učenice, starije osobe, njihove roditelje da se informiraju kod nas. Mogu dobiti pravodobne i valjane informacije, što se tiče cijepljenja, što se tiče cjepiva i svakako bi još jednom preporučio da se informiraju i da se cijepe.

Ivana Pavić: Školska medicina na neki način kontinuirano nastavlja svoj rad koji obuhvaća sve mjere zdravstvene zaštite školske djece i mladih. Mi stalno radimo na zdravstvenoj edukaciji mladih koja je usmjerena na povećanje njihovih znanja, pružanjem podrške i na razvoje vještina koje su potrebne za izbjegavanje i prepoznavanje rizičnog ponašanja, prevenciju spolnih bolesti i neželjenih trudnoća. Od ove godine počela je kapanja za cijepljenje protiv HPV-a, intenzivno smo počeli raditi s ovom školskom godinom. Pozivamo djecu od 9 do 25 godina i studente da se cijepe protiv HPV-a. Imali smo tribinu koju je organizirao Hrvatski zavod za javno zdravstvo u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta. Tema je bila zaštita reproduktivnog zdravlje djece. Tribinu smo držali u požeškoj Gimnaziji, obuhvaćeni su bili srednjoškolci od 1. do 4. razreda, bilo je negdje oko 120 djece. Tako ćemo i dalje nastaviti u srednjoškolskom centru, gdje ćemo raditi tribine, edukacije, predavanja. Školska medicina kao stručno društvo poziva roditelje da cijepe svoju djecu. Sada je svima do kraja godine omogućeno da se cijepe besplatno protiv jedne vrlo ozbiljne infekcije, koja kasnije može dovesti do vrlo ozbiljnih posljedica. Dostupni smo za sve informacije i  pitanja pa neka nam se jave.

Jasmina Kovačević: Rak vrata maternice se vrlo jednostavno može operirati, ali problem je trudnoća koja dolazi nakon toga. Svakoj djevojci na umu je jednoga dana postati majka, a to su situacije koje mogu to iskomplicirati. Tu je naglasak na zaštitu od svih spolno prenosivih bolesti jer one mogu zakomplicirati te neke lijepe stvari kasnije.

Ivana Pavić: U sklopu zdravstvenog odgoja mi educiramo da ako se već ne odgodi spolni odnos u kasniju dob i ako se mladi upuštaju u spolne odnose, da su to odgovorna ponašanja, da se koristi zaštita i da se cijepe.

Ante Vitalija: Ja bih još naglasio jednu stvar. Za razliku od prije šest godina kada smo imali cijepljenje samo djevojčica sedmih razreda, danas imamo mogućnost da cijepimo svu populaciju od 9 do 25 godina, poslije i starije. Tada smo naišli na jednu situaciju, a to je, da je bilo upita majki koje su željele cijepiti svoju djecu koja nisu bili sedmi razred. Upravo jedan dio tih majki je imalo problema s HPV-om, s promjenom grlića maternice. Sigurno ne bi dopustile da se to njihovom djetetu dogodi.

Jasmina Kovačević: Ja se nadam da ne treba proživjeti loše iskustvo da bi se donijela prava odluka. Još sam htjela napomenuti i pohvaliti državu, s obzirom na to da broje razvijene zemlje Europske unije, koje su uvodile cjepivo su upravo omogućile populaciji starijih koji više neće biti u programu za besplatno cijepljenje da se cijepe. Republika Hrvatska je tu napravila jedan odličan iskorak i isto to omogućila svojim sugrađanima. Još jednom bih podsjetila, svi koji se žele besplatno cijepiti tu odluku trebaju donijeti, ako su stariji od 25 godina već sada do kraja 10. mjeseca, a svi ostali do kraja ove kalendarske godine. Iza toga cjepivo je besplatno, samo sukladno programu za učenike i učenice osmih razreda osnovne škole od sljedeće školske godine.

Odgovorite na anketu Radio Vallis Aurea najčešće slušate?