Bogata slavonska trpeza, čvarci, stari običaji, narodne nošnje, pjesma i ples na Etno susretima i Čvarkijadi
Bogat i raznovrstan program na drugim Etno susretima
U organizaciji tjednika Kronika požeško – slavonska održani su drugi Etno susreti i Čvarkijada u Vetovu.
Sve natjecatelje, izlagače i posjetitelje pozdravili su požeško – slavonski župan Alojz Tomašević i gradonačelnik grada Kutjeva Josip Budimir.
Na drugoj čvarkijadi sudjelovalo je 25 natjecatelja, organizator je svima osigurao deset kilograma slanine, a na ovim vrsnim majstorima bilo je da pokažu sve svoje vještine i znanje u spravljanju ove stare slavonske delicije koja se na velika vrata vraća na naše stolove. Stručni žiri nije imao lak posao kada je trebalo izabrati najbolje, na kraju je odluka donesena i čvarci KUD-a Orljava Pleternica osvojili su prvo mjesto.
- Za dobre čvarke najvažniji je na vrijeme skinuti mast s vatre, i u pravom trenutku dodati mlijeko da bi bili lijepe boje. Sada svi vole čvarke, čak i moja snaha koja je iz Istre – rekla nam je Željka Grgurević ispred pobjedničke ekipe.
U sklopu Etno susreta bio je tu i Šokački sokak sa šokačkim vašarom, 26 izlagača ponudilo je razne autohtone domaće proizvode i suvenire od lavande, meda, čajeva, raznih rukotvorina od drveta, slavonskih delicija, bilo je tu za svakoga po nešto.
Petnaest kulturno umjetničkih društava uredilo je stolove u stilu jednog od odabranih narodnih običaja, a na stolu su izložili jedno staro autohtono jelo, pripremili su za ocjenjivanje najstariju narodnu nošnju, najstariji upotrebni predmet, domaći liker i pekmez te izabrali djevojku koja će ih predstavljala na izboru za najljepšu djevojku za udaju.
Prva nagrada za najljepši tradicijski uređen stol pripala je KUD-u Orljava Pleternica, najbolje autohtono jelo spravile su članice Zavičajnog društva KUD-a Rama iz Pleternice.
Više od 250 godina staru narodnu nošnju nosila je Gabrijela Špoljarić iz Vetova, a ovogodišnja najljepša djevojka za udaju je Matea Krstanović iz ZD KUD-a Rama iz Pleternice.
Na ovogodišnjim Etno susretima bilo je pregršt događanja, oni mlađi okušali su se na Olimpijadi starih sportova u osam kategorija, potezanju užeta, gađanju lukom i strijelom, trčanju u vreći, bacanju potkove, gađanju praćkom, bacanju kamena s ramena i gađanju kozlice.
Obrtnička škola održala je modnu reviju svojih kreacija u kojima dominiraju prirodni materijali i mašta kreatorica.
- Cilj ove manifestacije je na jednom mjestu okupiti udruge u kulturi, folklorna društva, zavičajna društva, vinare i restorane, seoska turistička imanja, sve koji u svom radu njeguju stare običaje, stare i izvorne narodne nošnje, pjesmu i ples, pripremu starih autohtonih jela, sakupljanje starih autohtonih predmeta seoskog i gradskog domaćinstva – istaknuo je Vladimir Protić, organizator manifestacije.
Manifestacija je održana pod pokroviteljstvom Požeško-slavonske županije, grada Kutjeva, grada Požege, općine Brestovac i gospodina Joze Gavrana.